4e Star Dailycool: “We zien het als noodzaak om CO2-uitstoot te reduceren”

In 2019 sloot Dailycool Warehousing B.V. zich aan bij het Lean & Green programma. Nu, vier jaar later, hebben ze een 4e Lean & Green Star in ontvangst mogen nemen. “We willen met onze Transportafdeling zo snel mogelijk versnellen naar zero emissie,” aldus Dirk Westra. Meerdere getroffen maatregelen helpen Dailycool met de versnelling. We spraken Dirk Westra (Management ondersteuner / Teamleider Logistiek) over duurzaamheid binnen Dailycool, de getroffen maatregelen en de vervolgstappen.  

Dailycool en duurzaamheid 

Dailycool Warehousing is een vooruitstrevende logistiek dienstverlener. Zij verzorgen de transport- en logistieke dienstverlening op het gebied van (inter)nationaal gekoeld transport en vriestransport, orderpicking, VAL, 3-PL en (tussen-)opslag van gekoelde- en/of bevroren levensmiddelen. Het transport vindt voornamelijk plaats in de Benelux.  

De vooruitstrevendheid van Dailycool blijkt uit het rijden met het modernste materiaal, die geen fossiele brandstoffen verbruiken. “We hebben een specifieke duurzaamheidsdoelstelling: we willen met onze Transportafdeling zo snel mogelijk versnellen naar zero emissie. Het streven is om dit medio 2028 voor elkaar te kunnen hebben,” aldus Dirk Westra. 

Op het gebied van verduurzaming heeft Dailycool veel stappen gezet. Zo maakt Dailycool op automatiseringsgebied gebruik van een modern TMS-systeem dat gekoppeld is aan de boordcomputers. Deze zijn ook gekoppeld aan een temperatuurregistratiesysteem. Tot slot zijn alle voertuigen en trailers van Dailycool zijn uitgerust met tankringen om zo secuur het verbruik in te kunnen zien.  

De data van Dailycool wordt als eerste in Nederland richting CBS verwerkt vanuit het TMS. De volgende stap voor Dailycool is het automatisch plannen hiervan, door middel van algoritmes. Dailycool is momenteel met een groep andere koelvervoerders bezig om de E-CMR (digitale vrachtbrief in te kunnen voeren). Dirk Westra: “Duurzaamheid is duur. Uiteindelijk moet de consument het betalen en gaat dat in sommige gevallen niet meevallen. Bij Dailycool willen we echt voorop blijven lopen met het verduurzamen van onze keten.” 

 

Getroffen maatregelen 

Om de 4e Lean & Green Star te behalen, heeft Dailycool meerdere maatregelen getroffen: 

  • Het tanken van HVO100; 
  • Het aanschaffen van zuinige trucks, in combinatie met opgeleide chauffeurs;  
  • De aanschaf van volledig elektrische trailers; 
  • Het automatiseren van de planning waardoor de werkverdeling beter verdeeld kan worden en de huidige wetgeving beter in acht genomen kan worden; 
  • Plaatsen van tankringen voor zuivere data omtrent brandstof verbruik; 
  • Het begrenzen van de snelheid van vrachtwagens naar 85 kilometer per uur; 
  • Het wagenpark laten rijden op Energy banden;  
  • De trailers zijn uitgerust met een koelschot en dubbele verdampers waardoor effectiever gereden kan worden met zowel gekoeld als vries; 
  • Het gebruik maken van ECOCombies en LZV’s waardoor meer volume verplaatst kan worden binnen dezelfde beweging; 
  • Het trainen en monitoren van interne rijvaardigheidstrainingen bij de chauffeurs, door eigen gecertificeerde opleider in huis. 

Vervolgstappen 

In 2019 is Dailycool deelnemer geworden van het Lean & Green programma. Binnen een tijdsbestek van vier jaar hebben zij de 4e Lean & Green Star weten te behalen. Dirk Westra: “We hebben ons destijds aangesloten bij het programma omdat we het als noodzaak zien om CO2-uitstoot te reduceren. Ondanks dat we het dus een noodzaak vinden, is het verduurzamen soms een uitdaging. De uitdaging zit in de kosten: verduurzamen is duur. Met name als een deel van de klanten binnen de markt nog niet volledig meewerkt. Maar we gaan door.”  

Dailycool volgt de ontwikkeling van elektrificatie en waterstof op de voet: zowel de investeringen als operationele inzet. “Onze visie is dat wij ons waarschijnlijk gaan richten op waterstof. Daarbij gaan we ook kijken naar de mogelijkheden om lokaal te produceren of op te slaan.” 

 

Wat is je beste tip om te verduurzamen? 

Dirk Westra: “Mensen moeten durven in te zetten op verduurzamen, en het ook doen! Daarnaast zullen er in de toekomst wetmatige maatregelen komen waardoor men wel mee zal moeten in de verduurzaming. Lang verhaal kort: zo snel mogelijk zelfvoorzienend worden als bedrijf zijnde.”